Rūkymo žala sveikatai

Rūkymas. Priežastys, žala rūkyti, kaip mesti?

Svetainėje pateikiama pagrindinė informacija. Tinkamai diagnozuoti ir gydyti ligą galima prižiūrint sąžiningam gydytojui. Bet kokie vaistai turi kontraindikacijų. Būtina specialisto konsultacija, taip pat išsamus instrukcijų tyrimas!

Kaip rūkymas veikia žmogaus organizmą?

Tabako dūmai susideda iš 4000 komponentų. Garsiausi iš jų yra nikotinas ir degutas. Tačiau ne mažiau pavojingi ir kiti komponentai: nuodai, radioaktyviosios medžiagos, sunkieji metalai. Nepasitikėkite cigarečių filtru, kad jus apsaugotų. Net patys moderniausi sulaiko tik 20% dūmuose esančių medžiagų.

Kaip kenksmingos medžiagos patenka į organizmą?

Įkvėpus, cigaretės galiuko temperatūra siekia 800 laipsnių. Šiomis sąlygomis tabakas distiliuojamas sausai. Tai reiškia, kad įkvepiamas oras, eidamas per kaitinto tabako sluoksnį, neša lakias medžiagas ir mažiausias kietąsias daleles. Jie prasiskverbia pro burną, bronchų trachėją ir oro srove patenka į plaučių alveoles. Dėl to, kad tabako dūmai yra mažų dalelių aerozolis, jie greitai pasiekia tolimiausias kvėpavimo sistemos dalis. Per kraujagyslėmis persmelktą alveolių sieną kenksmingos medžiagos lengvai prasiskverbia į kraują ir yra nešamos visame kūne. Taigi, praėjus 8 sekundėms po pirmojo pūtimo, smegenys jau jaučia nikotino poveikį sau.

Rūkymo žala sveikatai
kodavimas nuo rukymo

Nikotinas

  • yra vienas stipriausių vaistų, toksinis alkaloidas, sukeliantis priklausomybę nuo heroino. Šis nuodas yra natūrali augalo apsauga nuo to, kad jį suvalgys gyvūnai.

Tabako degutas

  • susideda iš kvapų ir deguto.

Anglies monoksidas (anglies monoksidas)

  • yra tabako degimo produktas. Tai sudaro 8% tabako dūmų ir yra 200 kartų aktyvesnė, nei deguonis absorbuojamas hemoglobino.

Kancerogenai:

  • benzenas,
  • kadmis,
  • aminobifenilas,
  • berilis,
  • arsenas,
  • nikelis,
  • chromas..

Ciano vandenilio rūgštis (vandenilio cianidas)

  • yra nuodinga medžiaga, sutrikdanti deguonies absorbciją audiniuose.

Arsenas

  • yra mirtinas nuodas.

Radioaktyvūs komponentai:

  • švinas-210,
  • polonis-210,
  • kalis-40,
  • radis-226,
  • toris-228
  • cezis-134.

Laisvieji radikalai

  • yra labai aktyvios deguonies molekulės, kurioms trūksta vieno elektrono.

Nitrosaminai

  • yra labai toksiški azoto junginiai, kurie susidaro iš tabako alkaloidų.

Pagrindinis pavojus yra tai, kad dauguma tabake esančių medžiagų neišskiriamos iš organizmo, o kaupiasi jame. Taigi, kuo daugiau cigarečių rūkote ir kuo tvirtesnė jūsų rūkymo patirtis, tuo kenksmingesni ingredientai jus veikia. Pavyzdžiui, jei rūkote ilgiau nei 10 metų, plaučių vėžio ir adenomos tikimybė padidėja 5 kartus. Todėl kuo anksčiau atsisakysite šios priklausomybės, tuo didesnė tikimybė išlikti sveikam.

Kokia yra rūkymo žala?

Odos būklės pablogėjimas. Tabako dūmuose yra daug laisvųjų radikalų. Jie pažeidžia molekules, sudarančias odos ląsteles, todėl ankstyvas senėjimas. Kraujagyslių spazmas, atsirandantis praėjus 30-90 minučių po vienos cigaretės surūkymo, sutrikdo odos mitybą ir sulėtina kolageno susidarymą 40%. Dėl elastingų skaidulų trūkumo oda įgauna suglebusią, raukšlėtą išvaizdą ir pilkšvą atspalvį.

Karieso raida. Karštas oras su dervos dalelėmis pažeidžia dantų emalį. Jis tampa geltonas ir pasidengia mikrokrekiais. Pamažu įtrūkimai auga, į juos prasiskverbia bakterijos ir rūgštys, sunaikindamos gilesnius danties sluoksnius ir sukeldamos ėduonį. Tai lemia tai, kad 45% vyresnių nei 65 metų rūkalių neturi dantų. Tarp nerūkančiųjų šis skaičius yra 2 kartus mažesnis.

Uždegiminės kvėpavimo sistemos ligos. Tabako dūmai, prisotinti ėsdinančių dalelių, dirgina burnos gleivinę, gerklas, trachėją ir bronchus, todėl jie atrofuojasi. Jis tampa plonas ir blogiau atlieka apsaugines funkcijas. Žiaurus epitelis, kuris turi išvesti pašalines daleles ir mikroorganizmus, nesusitvarko su savo užduotimi. Plaučiai užsikemša, susidaro palankios sąlygos daugintis bakterijoms. Todėl rūkaliai dažnai kenčia nuo bronchito ir plaučių uždegimo. Taigi 90% daugiau nei 7 metus rūkančių žmonių kenčia nuo „rūkaliaus bronchito“.

Lėtinė plaučių emfizema. Mažuose bronchuose ir plaučių alveolėse nusėda tabako degutas. Ši medžiaga lemia ląstelių sunaikinimą. Mažos bronchiolės žlunga, o iškvėpus, slėgis plaučiuose smarkiai padidėja. Alveolių sienos yra retinamos ir sunaikinamos, todėl susidaro ertmės. Plaučių audinys nustoja būti elastingas ir išsitempia, dėl to padidėja krūtinės apimtis. Sutrinka dujų mainai plaučiuose. Jie nepakankamai praturtina kraują deguonimi, organizmas patiria deguonies badą. Remiantis statistika, 9 iš 10 žmonių, sergančių emfizema, yra rūkaliai. Liga išsivysto per 10–15 metų, jei per dieną surūkote cigarečių pakelį.

Pepsinė opa ir 12 dvylikapirštės žarnos opa. Rūkymas sumažina seilių gamybą, o tai iš dalies neutralizuoja druskos rūgšties poveikį skrandyje. Dėl tabako dūmų skrandyje ir plonosiose žarnose išsiskiria virškinimo sultys, net jei ten nėra maisto. Veikliosios medžiagos korozuoja virškinimo sistemos gleivinę, todėl atsiranda erozija. Šie nedideli pažeidimai negydo, bet virsta opomis dėl pablogėjusio kraujo tiekimo ir sumažėjusio imuniteto. Todėl rūkalių skrandžio opos yra 2 kartus dažnesnės nei jų bendraamžių.

Nervų sistemos apsinuodijimas. Nikotinas yra nuodai, kurie turi toksinį poveikį nervų sistemai. Šis toksinas veikia nervų sistemą: smegenų ir tarpinių nervinių mazgų ląsteles, kurios kontroliuoja vidaus organų darbą. Nikotinas sutrikdo nervinių impulsų patekimą iš smegenų į organus ir raumenis. Dėl to sumažėja visų rūšių jautrumas. Rūkantieji taip aiškiai nejaučia skonio ir aromato, sutrinka jų prisilietimo pojūtis, dažnai pastebima šaltkrėtis. Pažeidus nervų reguliavimą, atsiranda virškinimo sutrikimas: vidurių užkietėjimas ir skausmingi žarnyno spazmai.

Insultas. Rūkantiems išeminio insulto rizika (susijusi su prasta kraujotaka) padvigubėja. Tai yra staigaus smegenų kraujagyslių susiaurėjimo arba vienos iš jų užsikimšimo kraujo krešuliu rezultatas. Kraujagyslių silpnumas ir trumpalaikis slėgio padidėjimas rūkant sukelia indo plyšimą, kartu su kraujavimu smegenyse – hemoraginiu insultu. Tai vyksta 4 kartus dažniau tarp rūkalių nei tarp jų bendraamžių.

Vėžiniai navikai. Kancerogeniniai tabako dūmų komponentai prasiskverbia į kraują ir yra pernešami visame kūne. Jie pažeidžia ląstelių DNR. Tokios ląstelės su pakitusia genetine medžiaga tampa vėžinio naviko pagrindu. Imuniteto slopinimas lemia tai, kad organizmas negamina pakankamai ląstelių žudikų. Jų užduotis yra atpažinti ir sunaikinti mutavusias ląsteles. Rūkantiems šis apsaugos nuo vėžio mechanizmas yra sutrikęs, jie dažnai tampa vėžio aukomis. Taigi 90% plaučių vėžio atvejų sukelia rūkymas. Vėžys dažnai pažeidžia ir kitus organus: lūpas, gerklas, stemplę, skrandį, kepenis, inkstus, prostatą, tiesiąją žarną, kasą ir skydliaukę.

Osteoporozė. Tabako toksinai skatina dviejų baltymų, atsakingų už kalcio išplovimą iš kaulų, gamybą. Šios medžiagos aktyvina osteoklastines ląsteles, kurios yra atsakingos už seno kaulinio audinio sunaikinimą. Todėl rūkantiems kaulai sunaikinami greičiau, nei atkuriami.

Kraujagyslių disfunkcija. Veikiant tabako degimo produktams, kraujagyslių sienos tampa tankios, nepakankamai elastingos, trapios ir padengtos įtrūkimais. Kraujyje padidėja cholesterolio kiekis, kuris ant sienų nusėda aterosklerozinių plokštelių pavidalu. Jie susiaurina indo spindį. Padidėja kraujo krešulio ir aplink jį esančios venos sienelės uždegimo tikimybė. Kraujo krešulys gali atsilaisvinti ir sukelti staigią mirtį. Koronarinių kraujagyslių, kurios suteikia robotui širdį, susiaurėjimas išprovokuoja koronarinės širdies ligos ir širdies priepuolio vystymąsi.

Sunaikinamas endarteritas. Rūkalių kraujotaka galūnėse sumažėja 35–40%. Priežastis slypi lėtiniame kraujagyslių spazme ir aterosklerozinių plokštelių nusėdime ant kraujagyslių sienelių. Be to, pažeidus nervinių impulsų laidumą, sumažėja jautrumas. Liga prasideda greitu nuovargiu, protarpiniu šlubavimu. Vėliau audiniai, neturintys kraujo tiekimo ir inervacijos, miršta, prasideda gangrena.

Regos sutrikimą ir ašarojančias akis sukelia dirginantis tabako dūmų ir regos nervo atrofijos poveikis. Padidėjus jautrumui, rūkaliams gali patinti akių vokai. Akies obuolio kraujagyslių susiaurėjimas sutrikdo tinklainės funkcijas, lemia jos ląstelių mirtį, o tai neigiamai veikia regėjimo aštrumą.

Problemos lytinių organų srityje. Priešlaikinė ejakuliacija, sumažėjusi potencija, spermos kokybės pablogėjimas – šios problemos susijusios su sutrikusiu lytinių organų aprūpinimu krauju. Dėl kraujagyslių susiaurėjimo ir arterijų pažeidimo pablogėja varpos kraujotaka, o tai sumažina erekcijos kokybę. Rūkančiųjų spermatozoidai nėra pakankamai judrūs ir mažiau pajėgūs apvaisinti, nes jie buvo veikiami nikotino ir kitų medžiagų. Jei vis dar įvyksta kiaušinio ir nikotino pažeistos spermos susiliejimas, vaisius mažiau prisitvirtina prie gimdos sienos.

Menstruacijų pažeidimai. Ilgos, sunkios, skausmingos, nereguliarios mėnesinės ir ankstyva menopauzė rūkančioms yra 50% dažniau nei nerūkančių moterų. Moterų lytinių organų darbas yra glaudžiai susijęs su nervų sistemos ir kraujagyslių, kurios kenčia nuo nikotino, veikimu.

Įgimtos vaisiaus apsigimimai. Kraniofacialinės anomalijos (gomurio ir lūpos plyšiai), širdies ydos, kirkšnies išvarža, žvairumas – rizika susirgti šiomis patologijomis padidėja 25-50%. Jei vaiko smegenys išgyvena deguonies badą, tai yra didelė tikimybė pagimdyti vaiką su protine negalia ir protiniu atsilikimu. 40% vaikų, kurių motinos nėštumo metu rūkė, yra labiau linkusios į traukulius.

Kokios yra socialinės ir psichologinės rūkymo priežastys?

Filmų dėka žiauraus vyro ar femme fatale įvaizdis yra neatskiriamai susijęs su rūkymu. Paauglystėje ir paauglystėje jaunimas stengiasi padaryti tą patį įspūdį. Jie bando pakelti savo socialinę padėtį naudodamiesi šiuo „pilnametystės požymiu“. Be to, jaunų žmonių neįtikina duomenys apie ilgalaikį poveikį sveikatai. Todėl rūkančiųjų armiją daugiausia papildo žmonės iki 21 metų.

Sociologai atliko tyrimus, norėdami nustatyti socialines ir psichologines rūkymo priežastis. Jaunimo buvo klausiama: „Kodėl pradėjai rūkyti?“ Maždaug tokiu būdu nuomonės pasiskirstė.

  • Smalsumas 40%. Daugumos nerūkančiųjų galvoje periodiškai kyla mintis: „Kokį malonumą teikia rūkalius, kokius pojūčius jis jaučia?“
  • Noras prisijungti prie įmonės – 20 proc. Žmogų veda baimė tapti atstumtuoju rūkančioje įmonėje. Tai taip pat taikoma paauglių ir suaugusiųjų grupėms, kurios prisijungė prie naujos komandos. Susidaro įspūdis, kad svarbiausi klausimai sprendžiami rūkymo kambaryje. O kas nerūko, tas lieka už viešojo gyvenimo ribų.
  • Bendraamžių spaudimas – 8%. Rūkantys bendraamžiai dažnai agituoja „pabandyti“, išjuokti nerūkančius.
  • Streso palengvinimas – 6%. Paauglių gyvenimas yra kupinas streso, vidinių konfliktų ir kivirčų su kitais. Jų nervų sistema dar nėra stabili, o jaunimas atsipalaiduoti griebiasi rūkymo.
Psichologai, tiriantys priklausomybę nuo nikotino, išskiria daugybę socialinių-psichologinių priežasčių.
  1. Savęs patvirtinimas bendraamžių akyse, noras tapti vėsesniu.
  2. Siekis būti suaugusiu. Įrodykite savo „pilnametystę“ sau ir kitiems.
  3. Papildomas malonumas. Jie pradeda rūkyti patogioje situacijoje: atostogaudami su draugais, gerdami alkoholinius gėrimus.
  4. Nėra ko savęs užimti. Rūkymas padeda praleisti laiką, pakeičia kompiuterinius žaidimus.
  5. Sužavėkite ir pateisinkite lūkesčius. Jaunimas turi rūkyti, kad sukurtų kieto vyro išvaizdą.
  6. Freudui rūkymas yra „oralinio fiksavimo“ pasekmė. Iki metų visos malonios akimirkos yra susijusios su čiulpimu. Jei dėl kokių nors priežasčių vaikui tai atimta, tada psichologinė trauma lieka visam gyvenimui ir įvyksta burnos fiksacija. Suaugęs, patyręs šią situaciją, toliau čiulpia rašiklį, graužia nagus ar rūko.
  7. Proceso malonumas, žaismas su cigarete, galimybė įsigyti gražių aksesuarų: pelenines, žiebtuvėlius, pučiančius dūmų žiedus.
  8. Sąlyginis refleksas. Kai kuriems pertrauka nuo darbo, alkoholio vartojimas, kava gali būti siejama su rūkymu. Žmogus siekia cigaretės tik šiose situacijose.
  9. Baimė priaugti svorio. Rūkymas aktyvina medžiagų apykaitą. Todėl bet kokia kaina numesti svorio bandantys žmonės griebiasi, įskaitant rūkymą.
  10. Trūksta supratimo apie rūkymo pavojus. Taigi dauguma jaunų moterų nežino, koks pavojingas rūkymas yra būsimoms atžaloms.
  11. Paveldimumas. Yra teorija, kad jei motina rūkė nėštumo metu, tai jos kūdikis, bręsdamas, bus linkęs rūkyti, nes jai nuolat trūksta nikotino.

Kaip mesti rūkyti?

90% rūkalių bando savarankiškai atsikratyti priklausomybės nuo nikotino. Norėdami tai padaryti, pakanka tvirtai apsispręsti ir sukurti nuolatinę motyvaciją.

Apsvarstykite, kuris iš rūkymo padarinių jus labiausiai gąsdina. Jų yra daug:

  • Gangrenas ir kojų amputacija;
  • Vėžiniai navikai;
  • Plaučių irimas;
  • Impotencija ir nevaisingumas;
  • Staigi mirtis dėl insulto ar širdies priepuolio;
  • Vaikų, kurie tampa pasyvių rūkalių aukomis, astma ir bronchitas.

Kas gali padėti kovoti su priklausomybe nuo nikotino?

Dėl individualios ar grupinės psichoterapijos galite kreiptis į narkologinį ambulatoriją arba psichologą, kurio specializacija yra atsikratyti priklausomybių. Statistika teigia, kad psichoterapinė pagalba padvigubina sėkmės tikimybę.

Psichoterapeuto pagalbą galite nemokamai gauti valstybinėse ir savivaldybių gydymo įstaigose. Būtina sąlyga yra gydytojo siuntimas iš sveikatos centro. Be to, reabilitacijos centruose galima gauti nemokamų konsultacijų.

Mokamas konsultacijas galima gauti valstybinėse gydymo įstaigose be siuntimo. Taip pat nevalstybinėse psichiatrinėse ir neuropsichiatrinėse įstaigose bei pas privatų praktikuojantį psichoterapeutą.

Sukurta daug veiksmingų psichologinių metodų, padedančių mesti rūkyti.

Vladimiro Ždanovo metodika

Ši technika yra žinoma kaip keturi dvokiantys kvėpavimai. Jo tikslas yra sukelti nuolatinį nenorą rūkyti. Norėdami tai padaryti, turite paragauti tabako dūmų, juos kramtyti

Kodavimas nuo rūkymo

Šis metodas pagrįstas hipnotiniu įtaiga ir bioelektrine įtaka pasąmonei. Kodavimas padeda sukurti sąlyginį refleksą nuo rūkymo.

Kodavimo nuo rūkymo tikslas yra įkvėpti asmenį, norintį rūkyti. Kodavimą atlieka psichologai ir psichoterapeutai. Kai kuriais atvejais šį metodą taiko kunigai ir tradiciniai gydytojai.

Allenas Carras „Lengvas būdas mesti rūkyti“

Technika buvo sukurta daugiau nei prieš 30 metų. Statistika sako, kad kiekvienais metais jos dėka rūkyti metė 1 mln. Technikos tikslas yra padėti žmogui mesti rūkyti, nedarant valios, narkotikų ar kitų priemonių.

Neurolingvistinis programavimas. Sūpynių technika

Ši technika pagrįsta pasąmonės perprogramavimu. Jo tikslas – pasąmonėje sukurti ryškų vaizdą to, kuo nori tapti. Tai tinka beveik visiems žmonėms ir padeda vienu metu atsikratyti įvairių tipų priklausomybės. NLP naudoja psichologai, tačiau žalingų įpročių galite atsikratyti patys.

Akupunktūra

Šią metimo rūkyti techniką prieš daugiau nei 40 metų sukūrė kinų neurochirurgas H.L. Venom. Tai pagrįsta tuo, kad rūkymas yra sąlyginis refleksas – kelias, kurį smegenyse eina nervinis impulsas. Kai šiuo keliu vėl praeina nervingas jaudulys, kyla noras rūkyti.

kodavimas nuo alkoholio

DĖMESIO! Šioje svetainėje esančią informaciją galima naudoti tik kaip informacinę ar mokomąją. Straipsnių tekstas nėra ligų gydymo ir diagnostikos vadovas, tačiau jame pateikiama tik pažintinė informacija. Ši informacija negali būti naudojama kaip mokslinė medžiaga, ligų diagnostikos ir gydymo gairės – tai yra specializuotų institucijų, kurios nėra atstovaujamos šiame interneto šaltinyje, prerogatyva.

LINKIME SĖKMĖS!

Parašykite komentarą